Posiadanie zbiornika na gaz płynny propan w ogrodzie może wpływać na estetykę przestrzeni. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pomogą ładnie wkomponować zbiornik w przestrzeń ogrodu z zachowaniem estetyki. Jak najprościej zaaranżować ogród ze zbiornikiem na gaz? Zachęcamy do lektury.
Jak wiemy, gaz płynny wymaga przechowywania w specjalnie do tego przystosowanych bezpiecznych zbiornikach. Istnieją dwa rodzaje zbiorników na gaz płynny – naziemne, które jak sama nazwa wskazuje, osadza się na powierzchni ziemi i podziemne, które mogą stać się praktycznie „niewidzialne” w naszym ogrodzie. Zbiorniki mają różne pojemności, a ich odległość od posesji i ogrodzenia regulują odpowiednie przepisy. Pisaliśmy o nich już w poprzednim artykule.
Dzięki odpowiednim rozwiązaniom zbiornik naziemny można harmonijnie wkomponować w otoczenie ogrodu, zachowując przy tym funkcjonalność przestrzeni i bezpieczeństwo zbiornika. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które pomogą zaaranżować ogród ze zbiornikiem na gaz płynny propan.
Ogród ze zbiornikiem na gaz w otoczeniu roślin
Rośliny to jeden z najłatwiejszych sposobów na ukrycie zbiornika na gaz propan. Ważne, aby rośliny bezpośrednio nie porastały powierzchni zbiornika, tylko rosły w jego sąsiedztwie. Najlepiej posadzić je w bezpiecznej odległości – minimum 1 metr od zbiornika. Pozwoli to na łatwy dostęp do zbiornika. Warto zatem postawić na gęste, zimozielone krzewy, jak tuje czy bukszpan, które utworzą coś w rodzaju parawanu czy żywopłotu i skutecznie osłonią zbiornik przez cały rok.
W dużym ogrodzie, zbiornik na gaz można zamaskować, wkomponowując go w naturalne elementy ogrodu. Przykładowo można go posadowić za pagórkiem, który następnie można obsadzić roślinami lub skalniakami. Taki pagórek można też specjalnie usypać, by zakryć zbiornik. Wszystko zależy od powierzchni ogrodu i jego charakteru.
Osłony z paneli na zbiornik z gazem
Nie w każdym miejscu w ogrodzie rośliny chcą się przyjąć. Innym rozwiązaniem na skuteczne i estetyczne zasłonięcie zbiornika z gazem propan są panele ogrodowe, Mamy tu na myśli drewniane parawany czy parawany wykonane z innych, pasujących do charakteru ogrodu, materiałów, np. wikliny lub sztucznych włókien. Takie rozwiązania są niedrogie i w przeciwieństwie do roślin, spełniają swą funkcję od razu po zamontowaniu.
Zbiornik podziemny na gaz – niewidzialne rozwiązanie
Jeśli zależy Ci na całkowitym ukryciu zbiornika, a metraż i położenie Twojego ogrodu pozwala na zachowanie wymaganych dla zbiornika podziemnego odległości od posesji i ogrodzenia, to warto rozważyć montaż zbiornika na gaz pod ziemią. Po osadzeniu pod ziemią zbiornika na powierzchni widoczna pozostaje jedynie mała pokrywa, którą można łatwo zamaskować ozdobnymi kamieniami czy roślinnością. Także powierzchnię ziemi nad zbiornikiem można obsadzić trawą i niewielkimi krzewami, kwiatami. Zastosowanie takiego „niewidzialnego” zbiornika nie ma praktycznie wpływu na estetykę ogrodu i pozwala w nim zachować dotychczasową powierzchnię.
Podczas aranżacji ogrodu ze zbiornikiem na gaz propan ważne jest, aby uwzględnić zarówno kwestie wizualne, jak i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że dostęp do zbiornika musi zostać zachowany. Dlatego zarówno roślinność, jak i panele osłaniające zbiornik muszą dawać możliwość przedostania się do zbiornika w celu np. wykonania jego kontroli gwarancyjnej lub serwisu pogwarancyjnego.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie pojemności zbiorników oferujemy lub poradzić się, który z nich będzie optymalny do ogrzewania Twojego domu, zachęcamy do kontaktu.
Artykuł Jak zaaranżować ogród ze zbiornikiem na gaz płynny? pochodzi z serwisu LPG Direct.